Chcesz na wiosnę cieszyć się łąką kwietną ? Przyjdź do nas ! Każda osoba, która odda do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Niebezpiecznych w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Dworcowej 17D minimum 2 kg surowców, tj. makulatury, złomu lub szkła

otrzyma nasiona łąki kwietnej.

Łąka kwietna to raj dla oczu oraz naturalne środowisko dla pożytecznych owadów zapylających, ale nie tylko. Uprawa łąki kwietnej korzystnie wpływa na strukturę gleby, zatrzymuje w niej wilgoć co pomaga zapobiegać suszy.

Z tygodnia na tydzień łąka kwietna zmienia swoje oblicze – zakwitają nowe gatunki, pojawiają się nowe kolory. Barwny dywan przyciąga mnóstwo owadów w tym różnobarwnych motyli, których obserwacja wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, daje relaks i wyciszenie.  

Zastąpienie trawnika łąką kwietną daje wiele korzyści. Poza walorami estetycznymi jest to przede wszystkim ukłon w stronę bioróżnorodności. Naturalna łąka kwietna daje schronienie i pożywienie wielu gatunkom. Nie trzeba jej kosić, podlewać ani nawozić więc jest to także świetny sposób na oszczędności i przeciwdziałanie suszy.

JAK ZAŁOŻYĆ ŁĄKĘ KWIETNĄ?

KROK 1. Wybierz miejsce. Mieszanki kwietne nie mają wygórowanych wymagań glebowych jednak dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, na glebach średnio żyznych i przepuszczalnych.

KROK 2. Przygotuj podłoże : przekop ziemię, usuń kamienie, chwasty, wyrównaj podłoże grabiami lub rozdrobnij ręcznie. Warto wzbogacić glebę warstwą ziemi ogrodniczej zmieszanej z piaskiem i gliną. Nasiona mieszanki można również wysiać do donic lub pojemników, wtedy wystarczy tylko wsypać do nich mieszankę ziemi ogrodowej, piasku i gliny.

WAŻNE. Nie wysiewaj nasion na istniejący trawnik – darń przed siewem należy usunąć. Termin wysiewu to wczesna wiosna (od marca do maja) lub późna jesień (listopad).

KROK 3. Wysiej nasiona . Wysyp nasiona z opakowania do pojemnika i wymieszaj – dla uzyskania lepszego efektu należy siać nasiona rzutowo na powierzchnię gleby w dwóch etapach, tak aby równomiernie rozsypać nasiona wszystkich roślin. Nasion nie należy przykrywać grubą warstwą ziemi – należy jedynie delikatnie je przegrabić i ubić lub udeptać.

KROK 4. Podlewaj. Do czasu wzrostu (ok. 3-6 tygodni od wysiewu) należy dbać o stałą wilgotność podłoża.

KROK 5. Obserwuj wzrost. Łąki kwietne nie wymagają specjalnych zabiegów uprawowych – nie trzeba ich nawozić, kosić ani podlewać. Zaleca się jedynie obserwować świeżo wysianą mieszankę w fazie wzrostu, podlewać w razie potrzeby oraz eliminować chwasty i rośliny zagłuszające.

KROK 6. Po zakończeniu kwitnienia należy pozostawić rośliny w gruncie do momentu wytworzenia nasion. Następnie należy rośliny skosić i pozostawić do wyschnięcia i wysypania się nasion. Dzięki tym zabiegom łąka kwietna będzie cieszyła oczy przez kolejne lata.

POWODZENIA!

A tak powstawała nasza łączka kwietna